Dijital Dönüşüm ve Türkiye

İSO Akademi bünyesinde Dijital Dönüşüm Mini MBA programındaki eğitim modülümüz
25 Ağustos 2019
Dijital Dönüşüm için Geç Kalmayın – İSO Dergi Ekim 2019
3 Ekim 2019

Dijital Dönüşüm ve Türkiye

Digital Group Partners (Digital Group Consulting Teknoloji A.Ş.) , Yıldız Teknoparkta kurulu bir  İstanbul şirketidir. DGP neler yapıyor? Şirketlerin dijital olgunluğunu ölçüyoruz, şirketlerin dijital dönüşüm stratejisini belirliyoruz, endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm ekosistemi oluşturuyoruz, Dijital Dönüşüm Akademisi kapsamında firmalar için dijital dönüşüm, dijital iş modelleri, dijital çağda liderlik, inovasyon yönetimi, çevik organizasyonlar ve çevik yönetim gibi farklı yelpazede eğitim alternatiflerini sunuyoruz.

İnovasyon stratejisi oluşturmak için firmalarla işbirliği yapıyoruz. Proje hızlandırma konusunda proje danışmanlık hizmeti veriyoruz. Yetenek yetiştirme konusunda, eğitim, çalıştay ve atölye çalışmaları sunuyoruz. Girişimci seçimi – venture scouting konusunda, startuplar ile kurumsal firmalar arasındaki sinerjiyi iki hizmetimiz ile sağlıyoruz; Startup Demo Günleri ve Startup Değer Önerisi Raporu sunuyoruz. Startup Değer Önerisi raporu hazırlıyoruz, kurumsal firmaların herhangi bir sorun ya da hedefine yönelik tüm dünyadaki startuplar taranarak kısa listeye alınan startupların firmanın sorun ya da hedefini nasıl değer kattığına dair detaylı rapor çalışması sunuyoruz.

Dijital Dönüşüm ve Türkiye

Son 10 yılda teknoloji ve bilişim sektöründeki evrim insanların hayallerini zorlar nitelikte. Dönüşüm şart ve “hız” sihirli kelime, çok hızlı uyum sağlamak gerekli. Dönüşümü gerçekleştirsek mi ? Yoksa daha sonraya mı ertelesek? gibi seçeneklerin olmadığı bir durum bu. Şuanda bu evrimin içindeyiz ve mutlaka sistemin gerekleri yapılmalı aksi takdirde tedavülde olamayız. Dijital dönüşümü, dijital dünya ile  fiziksel dünyanın entegrasyonu diye düşünebiliriz.

Fiziksel dünyayı tamamen ağa bağlayarak giderek devleşen dijital ekonominin gereklerini yerine getirebilmek için süreçlerin, faaliyetlerin ve iş modellerinin değişimini gerçekleştirmek dönüşmektir. Şirketlerin rakipleri ve ortakları artık kendi sektöründeki şirketler değil, teknoloji ve bilişim şirketleri. Tedarikten üretime, üretimden satış ve sonrasına kadar zincirin tüm halkaları bilişim ve 4.0 teknolojileri ile en çevik hale getiriliyor. Rekabetin formatı değişti. Türkiye, dijital dönüşümün gerekliliği konusunda en vizyoner ülkelerden biri.

Devlet ve özel sektör iki koldan bu süreci yönetiyor. Dönüşümü tamamlamış ve dijital doğan şirketlerimiz de var, dijital olgunluğu yakalamaya çalışan şirketlerimiz de… Henüz bir unicorn şirket çıkaramadık ama en kısa sürede gerçekleştireceğimize inanıyorum. En önemlisi Türkiye’nin dijital dönüşüm farkındalığı olağanüstü yüksek, Türkiye’de 15-24 yaş aralığında yaklaşık 13 milyon genç var; 20 Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla. Bu ne demektir?

Genç nesil, yeni nesil teknolojilerin itici gücüdür ve Türkiye bu potansiyele fazlasıyla sahip. Teknolojik altyapı güçlü olursa üzerine bu genç nesil çok güzel şeyler inşa eder diye düşünüyorum. Türk şirketleri, dijital teknolojileri farklı iş birimlerinin gerekliliklerine göre ayrı ayrı ve/veya entegre kullanarak sektörde öncü, dijital vizyonu özümsemiş dünyada sayılı büyüklükteki şirketlerin arasına girebilir. Teknoloji altyapısı güçlü olursa, bilişim teknolojileri trendleri yakalanır ve hatta ötesine geçebilirse iyi uygulama örneklerini dünyaya sunabiliriz.

 

Dr. Mehtap Battal – Digital Group Partners
Kurucu Ortak
digitalgrouppartners.com

 

Yazımıza, Yıldız Teknopark’ ın teknoloji tabanlı içerik üreten sosyal ağı Techstar’ ın linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir